Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/14114/virtual/www/domains/kamlevne.cz/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/14114/virtual/www/domains/kamlevne.cz/wp-content/plugins/newsletter-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php on line 474
Jak se nespálit s příručním zavazadlem u nízkonákladových aerolinek? | Cestuj levně za Exotikou - KamLevně.cz
Tipy od cestovatelů

Jak se nespálit s příručním zavazadlem u nízkonákladových aerolinek?

Příruční zavazadla

Nízkonákladové aerolinky mají často letenky doslova za pár korun. Jednou z věcí, na kterou je třeba dát si pozor, pokud chceme, aby pro nás cesta letadlem zůstala tolik výhodná, je příruční zavazadlo. Tyto aerolinky totiž odbavují velká zavazadla putující do zavazadlového prostoru letadla za poplatek. Pokud jedeme někam jen na několik dní, velké zavazadlo často ani nepotřebujeme a vystačíme si s tím příručním, které je zdarma. Má to ale jeden háček. Pro příruční zavazadla platí přísné podmínky, jejichž nedodržení se nevyplácí.

Na co si dát pozor?

Vždy je třeba zjistit podmínky dopravce, se kterým letíte. Příruční zavazadlo může být baťoh i skořepinový kufr na kolečkách, vždy se ale musí vejít do daných rozměrů a to včetně všech jeho částí jako jsou kolečka a rukojeť zavazadla. Pokud si nejste jistí, vezměte si na pomoc krejčovský metr nebo třeba obyčejný papírový metr Ikea a zavazadlo změřte. Počítejte s tím, že vás u boardingu můžou pracovníci letecké společnosti požádat, abyste zavazadlo vložili do kontrolní klece, která má rozměry maximální velikosti příručního zavazadla. Pokud se tam nevejde nebo bude vyčnívat, čeká vás poplatek, který se hradí na místě. Ten se u každé letecké společnosti liší, ale snadno může převyšovat cenu Vaší letenky, kterou jste tak výhodně zakoupili.

Moje zavazadlo má rozměry přes limit. Mám to risknout?

Změřili jste si zavazadlo a do limitu se nevejdete? Pokud se jedná o centimetry, spousta z cestujících zvažuje, co dál. Ti, kteří létají častěji, byli jistě již několikrát svědky, když nešťastný cestující, který se snaží své zavazadlo vecpat do klece, je vyzván k zaplacení poplatku. Na druhou stranu, kolikrát jste stáli ve frontě na boarding a před Vámi měli cestující zavazadla snad dvakrát tak větší, než je povolená velikost a neplatili nic. Obě situace se stávají. A nezáleží ani tak na konkrétním dopravci, jako spíš personálu, konkrétním letišti a době letu. Pokud jste ale natolik odvážní, že chcete riskovat případný poplatek, je jistě mnohem větší pravděpodobnost, že Vám to projde, pokud se zavazadlo vejde do klece a vyčnívá pouze na výšku. Opačným extrémem je zavazadlo výrazně převyšující rozměry, u kterého personál zpozorní hned, jak jej uvidí.

Srovnání nízkonákladových dopravců Raynair, Wizzair a EasyJet.

Tito dopravci mají z českých a okolních letišť velké množství spojů. Jaké jsou jejich podmínky?

Raynair

Raynair povoluje vzít s sebou na palubu dvě příruční zavazdla, celkovou váhou do 10 kg. Větší příruční zavazadlo může mít velikost max. 55cm x 40cm x 20cm. K tomu je možné mít u sebe menší příruční zavazadlo jako je kabelka apod., to se musí vejít do rozměrů 35 x 20 x 20cm.

Je třeba počítat  s tím, že Ryanair si vymezuje právo na uložení příručního zavazadla, které má větší rozměry než 55 x 40 x 20 cm do zavazadlového prostoru letadla. A to z toho důvodu, že zavazadel těchto rozměrů se na palubu vejde jen omezený počet. Proto se Vám může stát, že při boardingu označí Vaše příruční zavazadlo nálepkou a před nástupem do letadla ho odvezou do zavazadlového prostoru. Není třeba mít obavy, své zavazadlo dostanete hned po výstupu z letadla.

Za překročení velikosti příručního zavazadla se platí poplatek 50 € na místě!

Wizzair

Wizzair dovoluje si vzít zdarma jako příruční zavazadlo to, které se vejde do rozměrů 42x32x25cm, jsou to rozměry, se kterýme se zavazadlo vejde pod sedadlo před vámi. Na palubu si lze vzít zavazadlo, které se vejde do rozměrů 56x45x25cm, to však již není zdarma a je třeba za něj zaplatit poplatek. Toto zavazadlo se se svými rozměry vejde do prostoru nad Vaší hlavou, musíte ho ale být schopní uzvednou a bez pomoci ho tam umístit. Poplatek za velké příruční zavazadlo se liší let od letu, pohybuje se mezi 10-18€, pokud ho odbavíte nejméně 3 hodiny předem. Pozor při platbě na letišti se poplatek vyšplhá na 40 €!

EasyJet

Aerolinky EasyJet dovolují vzít si na palubu kabinové zavazadlo v maximální velikosti 56 x 45 x 25cm. Váhový limit není, ale musíte být schopní ho sami umístit do prostoru nad hlavou. Pokud překročíte daný limit pro přiruční zavazadlo a necháte si ho odbavit na letišti u přepážky, bude vás to stát 32 £. Pokud zjistí až při boardingu, že se nevejdete do limitu bude Vás to stát na místě 45 £.

Tip cestovatelů

Pokud létáte častěji s některým konkrétním dopravcem, vyplatí se zjistit si podmínky prémiových programů. Ty obsahují nejen slevy na lety, ale právě často také zvýhodněné podmínky pro příruční zavazadla.

To Top