Bez cestovního pojištění se může levná dovolená prodražit
Cestování bez sjednaného pojištění je pro spoustu Čechů naprosto samozřejmé. Podle statistik jsme sice zodpovědnější než v minulých letech, ale stále podceňujeme význam cestovního pojištění v zemích Evropské unie. Pokud se chytáte na vysněnou levnou dovolenou a máte za to, že si na cestách vystačíte pouze s kartičkou pojišťovny (Evropský průkaz zdravotního pojištění – EHIC), nepřestávejte číst. Modrá kartička vás sice zajistí, abyste kvůli případné hospitalizaci finančně nevykrváceli, ale poplatkům se rozhodně nevyhnete.
V zahraničí vám EHIC (ne)bude stačit
EHIC vám zajistí poskytnutí stejné péče, na jakou mají nárok pojištěnci dané země. Ovšem pouze ve zdravotnických zařízeních, která jsou financována z veřejných zdrojů. Extrémním případem, kdy se vám bude pojištění na cesty do zahraničí hodit, je Španělsko. Desítky nemocnic zde odmítají ošetřit pacienty z jiných zemí EU, když nezaplatí v hotovosti (nebo nemají sjednané cestovní pojištění). Za obyčejný výron kotníku přitom zaplatíte více než 6 tis. EUR. K podobným situacím by sice teoreticky docházet nemělo, ale realita je úplně jiná.
V případě ošetření ve zdravotnickém zařízení financovaném z veřejných zdrojů počítejte se spoluúčastí a doplatky za léky. V některých evropských zemích si tamní obyvatelé určité lékařské zákroky hradí z vlastní kapsy. Například ve stomatologických ordinacích ve Švýcarsku. Rozbolí-li vás zuby během lyžování ve Švýcarských Alpách, máte se na co těšit.
Kvalitní cestovní pojištění není drahé
Sjednání cestovního pojištění online přitom není drahá záležitost. Za několik desítek korun za den získáte adekvátní pojistnou ochranu, díky které si pobyt v zahraničí užijete bez zbytečného stresu. Stačí si vybrat balíček s odpovídajícím rozsahem krytí. Koukněte se na sazby cestovního pojištění a udělejte si v tom jasno!